Παιδαγωγική ενημέρωση της Γ’ τάξης για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΣΕΠ) στις 28/02/2024

Για άλλη μια χρονιά η κυρία Κοτσιαφίτου Αναστασία, υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) της Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας,  επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 28 Φεβρουαρίου 2024 ύστερα από πρόσκλησή μας στο πλαίσιο της αξιολόγησης του έργου της σχολικής μονάδας «Άξονας 2: Σχολική διαρροή και φοίτηση».

Η κυρία Κοτσιαφίτου ενημέρωσε αρχικά τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ τάξης σχετικά με τις διεξόδους που τους προσφέρονται μετά τη φοίτηση στο Γυμνάσιο. Έπειτα αναφέρθηκε σε κίνητρα μάθησης, στις διάφορες επιλογές και στις δυνατότητες που έχουν οι μαθητές στον δρόμο που θα τους οδηγήσει στον επαγγελματικό στίβο. Ακολούθησε συζήτηση με μαθητές και επίλυση των αποριών τους.