Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης

Το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023, περισσότεροι από 85 μαθητές, μαθήτριες και γονείς του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αστεροσκοπείο της Πεντέλης για νυχτερινή παρατήρηση ουρανού και αστροπαρατήρηση με το τηλεσκόπιο του Newall!

Οι μαθητές/μαθήτριες ενθουσιάστηκαν με τη θέα της νυχτερινής Αθήνας, όπως την είδαν από τον λόφο πάνω στον οποίο βρίσκεται το Αστεροσκοπείο. Παρακολούθησαν μία ομιλία από τον κοσμολόγο κ. Κολοκοτρώνη Βαγγέλη και μία ταινία. Με το τηλεσκόπιο παρατήρησαν τον Δία με 4 δορυφόρους του και έκαναν ουρανογραφία με γυμνό οφθαλμό.

Πολλούς επαίνους αξίζουν οι μαθητές/μαθήτριες μας που αφιέρωσαν το βράδυ του Σαββάτου  για την επιστήμη αλλά και οι γονείς τους που όχι μόνο ενισχύουν τα παιδιά τους σε τέτοιες δράσεις αλλά συμμετέχουν και οι ίδιοι! Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που για ακόμη μία φορά είναι αρωγός στις δράσεις μας!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Αναστασία Ευαγγελοπούλου