Eπίσκεψη στο Athens Science Festival 2023

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023 το Athens Science Festival, στην Τεχνόπολη (Γκάζι) του Δήμου Αθηναίων, με τη συνοδεία των καθηγητών Ευαγγελοπούλου Αναστασίας, Κωνσταντογιάννη Μαρίας, Κόλλια Βαρβάρας και Μαρκόπουλου Γιώργου.

Οι μαθητές/τριες μας ξεναγήθηκαν στη διαδραστική έκθεση και παρακολούθησαν πειράματα επίδειξης με σκοπό να έρθουν σε επαφή με διάφορους επιστημονικούς κλάδους, ώστε να ανακαλύψουν τις κλίσεις τους και να μπορέσουν να διαμορφώσουν το μέλλον τους!

Ερευνητές/τριες και εκπαιδευτικοί από ερευνητικά κέντρα, πανεπιστήμια, μουσεία, επιστημονικές ενώσεις, εκπαιδευτικούς οργανισμούς και σχολεία, μέσω ευφάνταστων και δημιουργικών δράσεων, έδειξαν στους μαθητές και στις μαθήτριές μας τον εκπληκτικό κόσμο της επιστήμης και των επαγγελμάτων STEM (Science|Technology|Engineering|Mathematics).