Εκπαιδευτικός περίπατος στο Θησείο

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Την Δευτέρα 13/12/21 το τμήμα Γ1 του σχολείου μας με συνοδούς καθηγήτριες την κ.   Ξαγοράρη Ειρήνη και την κ. Κρασοπούλου Βασιλική πραγματοποίησε βιωματικό εκπαιδευτικό περίπατο στο Θησείο με θέμα την πολεοδομική ιστορία της Αθήνας και τα μνημεία μιας γραφικής συνοικίας της Αθήνας που αποτελεί «υπαίθριο μουσείο» τέχνης και αρχιτεκτονικής. Το πρόγραμμα περιελάβανε έξι στάσεις (οδός Ηρακλειδών, ναός Ηφαίστου και Εργάνης Αθηνάς, σιδηροδρομικός σταθμός, βυζαντινός ναός Αγίων Ασωμάτων, μνημείο Ολοκαυτώματος, αρχαιολογικός χώρος Κεραμεικού) κατά τη διάρκεια των οποίων οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να  προβληματιστούν και να καταγράψουν σε φύλλα εργασίας τις παρατηρήσεις και τις εντυπώσεις  τους για τα στοιχεία της αρχιτεκτονικής αυτών των μνημείων ιχνηλατώντας με βιωματικό και δημιουργικό τρόπο το οικιστικό αποτύπωμα 50 αιώνων σε μία βόλτα λίγων εκατοντάδων μέτρων!