ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ

Αποστολή Η/Υ για ανακύκλωση. Συμμετοχή του Δήμου Ηλιούπολης

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κυνηγώντας τους καρχαρίες»

Η ομάδα ΟΔΥΕΠ επισκευάζει και συνθέτει  υπολογιστές με εξαρτήματα.

Συνεργατική μάθηση

ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Μαθητές από τα τμήματα Α1, Α2 και Α3 τοποθέτησαν και συναρμολόγησαν τον υπολογιστή χωρίς κουτί, πάνω στην κολώνα με σύνδεση Internet..

Στρογγυλεμένο ορθογώνιο: Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ «ΕΥΤΕΡΠΗ» 2018-2020
Συναρμολογήθηκε από διάφορα υλικά και
αντικατέστησε τον  κατεστραμμένο  Η/Υ «ΜΗΤΣΟ» (2015-2016 ),  τον προηγούμενο  υπολογιστή κολώνας.
Την τοποθέτηση και συναρμολόγηση την έκαναν οι μαθητές των Α1, Α2 και Α3 τάξεων του σχολείου σταδιακά το σχολικό έτος 2019—2020.

Εργαστήριο  αξιολόγησης  βλάβης προβληματικών υπολογιστών  και  επισκευής  αυτών μέσα στον ίδιο χώρο της αίθουσας Πληροφορικής.

Εφαρμογή της χρωματικής θεωρίας στην θετική απόδοση των μαθητών με διαφορετικό χρώμα σε όλους τους τοίχους και τις κουρτίνες της αίθουσας Πληροφορικής το έτος 2009.

· Εργασία σε τρισδιάστατο περιβάλλον με γυαλιά απεικόνισης τριών διαστάσεων εξοπλισμένα με ήχο και ενσωματωμένα ηλεκτρονικά γυροσκόπια για τον εντοπισμό θέσης του χρήστη. 3D-iglasses

3D sea depth   (15Mb)                                               3D house  (19Mb)

Δωρεάν κατέβασμα εφαρμογών (ιδιοκτησία λογισμικού 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης για εκπαιδευτική χρήση 2021)

2 application software free download (copyright@ 7th Gymnasium of Ilioupolis for educational use)