ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ

Psychologist consultation patient flat character design vector illustration

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο έχει τοποθετηθεί η κα Υφαντή Παναγιώτα, Ψυχολόγος, για την υποστήριξη του σχολείου, των παιδιών και των γονέων, για να βοηθήσει, στο πλαίσιο των σκοπών της εκπαίδευσης, στην καλύτερη συμμετοχή των παιδιών στη μαθησιακή διαδικασία και στην ολόπλευρη ανάπτυξή τους.

Ο/η Ψυχολόγος προσφέρει τις υπηρεσίες του/της με βάση τις αρχές της επιστήμης της Ψυχολογίας και της επαγγελματικής δεοντολογίας του Ψυχολόγου. Τηρεί το επαγγελματικό απόρρητο, προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα όλων όσων συνεργάζονται μαζί του/της, σέβεται τα δικαιώματα του κάθε παιδιού και για την καλύτερη υποστήριξη των μαθητών ενθαρρύνει και ενισχύει τη συνεργασία του σχολείου με τους γονείς.

Όταν χρειάζεται συστηματική ψυχολογική παρέμβαση για τις ανάγκες ενός παιδιού ή παραπομπή του σε εξωσχολικές υπηρεσίες θα προηγείται συνεργασία με τον γονιό και η γραπτή συναίνεσή του.

Θα προσφέρει τις υπηρεσίες της στο σχολείο κάθε Τετάρτη εντός του σχολικού ωραρίου (8:30-1:30).

Μπορείτε να επικοινωνείτε για συνεργασία μαζί της στην ηλεκτρονική διεύθυνση payfanti@sch.gr